جاذبه های گردشگری شهرستان دنا

منطقه گردشگری -دریاچه کوه گل:

این منطقه زیبا که در فاصله 8 کیلومتری شرق سی سخت و 44 کیلومتری مرکز استان قرار دارد و از سه مجموعه دریاچه زیبای کوه گل، دشت های لاله های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده است. در کنار این مجموعة زیبای گردشگری، منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد که باز باعث افزوده شدن چشم انداز زیبا طبیعی این منطقه شده است. این منطقه گردشگری یکی از مهمترین مراکز توریستی در سطح کشور می باشد. کمتر ایرانی است که از این مجموعه دیدنی بازدید نکرده باشد. در محدوده ای به وسعت نیم هکتار و عمق 15 متر در فصل بهار و تابستان از زیبایی خاصی برخوردار است.وجود طبیعت بکر و مناطق حفاظت شده و رودخانه کوه گل از جاذبه های دیگر دراین مکان می باشد که در سال های اخیر توسط میراث فرهنگی برای رعایت حال مسافران و گردشگران کار سکو سازی، زیرساخته ها و مراکز بهداشتی صورت پذیرفته است و هر ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی می باشد

 

 

قلعه کک کهزاد (قلعه کره):  این قلعه بر فراز کوهی بلند و صعب العبور در 3 کیلومتری شرق روستای کره قرار دارد که تنها در بخش جنوبی و شرق آن راه هایی برای صعود وجود دارد آثار و ساختارهای این قله تنها به سازه های دفاعی آن محدود نمی شود بلکه در سطح گسترده و محدود این قله چندین مجموعه ساختار استقرارهای موقعیتی و گورستان ها وجود دارد. با توجه به ساختارها و مصالح به کار رفته در این اثر به نظر می رسد که در یک دوره طولانی از دوران های تاریخی تا معاصر توسط اقوام کوچ رو مورد استفاده بوده است و مدت ها از موقعیت این اثر جهت اهداف نظامی نیز استفاده شده است.وجود برج و بارو در ورودی های جنوبی وشرقی این قلعه را امن کرده است و به شکوه معماری آن افزوده است.

 

پل های پاتاوه : این پل ها در 15 کیلومتری کوه دنا در بویر احمد سفلی که دیواره های بلند و غیرقابل عبوری دارد قرار گرفته است و آثاری همراه با پلهایی بزرگ و قلعه هایی مشرف بر رودخانه قرار گرفته اند . این ناحیه به دلیل ویژگی های اقلیمی و جغرافیایی ، یکی از راههای اصلی تیسفون ، استخر و شوش ، بهبهان و اصفهان بوده که کاروانیان از آن عبور می کرده اند . بر همین اساس ، پلهای بسیاری در این منطقه بنا شده است . جاده ها و پلها که احتمالاً به دوره پیش از اسلام تعلق دارند ، در دوره های بعدی ، به تدریج مورد بازسازی قرار گرفته اند . یکی از بزرگترین این پلها که آثار آن بهتر باقی مانده ، در میان سه پل جنوبی گردنه خرسان قرار دارد . اتاقها ، پایه ها و ملزومات دیگر آن همانند آثار دهدشت است و به دوران صفویه مربوط می باشد .

 

گورستان لما:

       گورستان چال شاهین لما در ضلع جنوبی روستایی به همین نام در 10 کیلو متری شمال  بخش پاتاوه از توابع شهرستان دنا و 100 متری جنوب روستای لمای علیا قرار دارد. این گورستان در سال 1379 طی پروژه ی ایجاد جاده آسفالته یاسوج - اصفهان و در حین خاک برداری دامنه های پر شیب منطقه ای موسوم به چال شاهین در نزدیکی روستای لما کشف شد

 

کریک : روستای کریک از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا ، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 25 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی ، در 15 کیلومتری جنوب غربی سی‌سخت و 25 کیلومتری یاسوج قرار گرفته است. این روستا از اطراف به ارتفاعات بلند دنا محدود می‌شود.. عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از 15 کیلومتری کریک ، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است .. روستای کریک در یک ناحیة کوهستانی ، بر روی شیب ملایمی استقرار یافته است و بافت مسکونی متراکم دارد . اکثر خانه‌های این روستا عموماً یک طبقه و با دیوارهای ضخیم ساخته شده‌اند . در بافت قدیمی روستا واحدهای مسکونی دو طبقه و کوچک نیز وجود دارد . مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های قدیمی چوب ، خشت و گل است . روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیبای سی‌سخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله دنا محسوب می‌شود . از جمله جاذبه‌های مذهبی و تاریخی این روستا می‌توان به آرامگاه امام‌زاده عسگر و امام‌زاده اسحاق اشاره داشت . صنایع دستی روستای کریک مشتمل بر انواع قالی و گلیم با طرح‌ها و نقوش زیبا است .

 

دریاچه‌ کوه‌ گل : دریاچه‌ کوه‌ گل‌ در شمال‌ شهرستان‌ بویراحمد و در شمال‌ شرقی‌ شهرتوریستی‌ سی‌ سخت‌ در دهانه‌ انبری‌ گردنه‌ مشهور بیژن‌ و در کنار تپه‌های‌ کوه‌ گل‌ واقع‌ شده‌ است ‌. محل‌ استقراردریاچه‌ یکی‌ از زیباترین‌ نواحی‌ استان‌ است‌ که‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ از انواع‌ گل‌های‌ شقایق‌ و گیاهان‌ وحشی‌ وهمچنین‌ آویشن‌ خوش‌ عطر کوهستانی‌ مملو می‌شود . در فصل‌ تابستان‌ ، تجمع‌ پرندگان‌ مهاجر همراه‌ با پرندگان‌ بومی‌ در سواحل‌ و کنار دریاچه‌ ، زیبایی‌ حیرت‌انگیزی‌ پدید می‌آورد . از پرندگان‌ مهاجری‌ که‌ در دامن‌ این‌ دریاچه ‌اتراق‌ می‌کنند ، می‌توان‌ به‌ انواع‌ مرغابی‌ و اردک‌ کله‌ سبز ، لک‌ لک ‌، حواصیل ‌، درنا ، خروس‌ کولی‌ و چنگر اشاره ‌کرد .

 

قله دنا :دنا بلندترین قله رشته‌کوه‌های زاگرس در غرب ایران است . ارتفاع این قله ۴۴۰۹ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در شهر سی سخت جای گرفته است . شهرستانی که این قله در آن قرار دارد نیز شهرستان دنا نام دارد . مهمترین قلل مرکزی دنا عبارتند از : لوکوره های مرکزی و جنوبی ، کل گردل ، موروگل ، قاش مستان ، برج آسمانی و ماش . بلندترین قله کوه دنا قله قاش مستان ، با ارتفاع 4450 است . تمام این قلل را می توان از روستای خفر صعود کرد . جاده ای آسفالته به طول 70 کیلومتر این روستا را به سمیرم وصل می کند . تنها جان پناه جبهه شمالی قلل دنا در بالا دست این روستا قرار دارد . از مبدأ روستای خفر بسته به این که به کدام یک از قلل مرکزی فوق بخواهیم صعود کنیم مسیرهای متعددی وجود دارد . مهمترین مسیر همان مسیر مالرویی است که از تنگ قاش مستان به محلی به نام تله دژ می رود که جان پناه در آن قرار دارد . راه سپس وارد تنگ موروگل شده پس از عبور از روی یخچال موروگل درگردنه موروگل به ارتفاع 4175 متر به خط الرأس اصلی می رسد . قله موروگل به ارتفاع 4420 متر در سمت راست و قله قاش مستان به ارتفاع 4450 متر در سمت چپ گردنه موروگل واقعند . ادامه خط الرأس از موروگل به سمت شمال غرب ما را به رشته تل گردل و سپس به رشته کوه لوکوره وقلل مختلف آن می رساند و از قله لوکوره مرکزی با پیمودن یک بریدگی می توان به قله لوکوره غربی رفت که در حد فاصل قلل مرکزی و قلل شمالی است ، ادامه خط الرأس از قله قاش مستان به سمت جنوب شرقی ما را به قلل برج آسمانی و ماش می رساند . البته از مبدأ خفر دست یابی سریع به لوکوره ها و قله کل گردل امکان پذیر است . برای این کار باید به جای تنگ قاش مستان از راه مالروئی که به موازات رودخانه خفر وجود دارد استفاده کرد و در خلاف جهت آب پیش رفت . این دره سپس به دره های فرعی دیگری منشعب می شود که یکی از آنها دره لوکوره است که مستقیماً به سمت لوکوره مرکزی پیش می رود و دیگری تله گردل است که در انتهای خویش ما را بر خط الرأس سوار کرده سریعأ به قله کل گردل می رساند . همچنین از مبدأ خفر دستیابی به قلل برج آسمانی و ماش سریع تر صورت می گیرد . برای این کار باید از راه مالروئی استفاده کرد که ابتدا وارد تنگ قبله شده و سپس وارد تنگ زیبای دناسا می شود . این راه در نهایت پس از عبور از یخچالهای زیبا به گردنه دناسا رسیده سوار خط الرأس اصلی می شود . سمت راست گردنه قله برج آسمانی به ارتفاع 4435 متر و سمت چپ آن قله ماش به ارتفاع 4400 متر قرار دارد .

غار یخی : یکی از غارهای معدود و منحصر به فردی است که در ارتفاع صعب العبور دیواره شمالی منطقه حفاظت شده دنا و در جنوب روستای خفر در محدوده امن منطقه موجود و سالانه پذیرای علاقمندان فراوانی از غار نوردان و کوه نوردان داخلی می باشد ، خصوصیات بارز این غار وجود قندیلهای یخی در تمام فصول سال خصوصاً فصل تابستان در دیواره های آن می باشد .

غار دوفیری : یکی از غارهای موجود در ارتفاعات غربی کوه سمسال واقع در حوالی روستای بن زرد علیا از توابع بخش پاتاوه شهرستان دنا و در منطقه حفاظت شده دنا می باشد . طبق اطلاعات کسب شده از اهالی محلی این غار که در صخره ای مرتفع از روستای فوق قرار گرفته در گذشته بعنوان قراولگاه و حفاظت از سکنه روستا از آن استفاده می شده است . با توجه به موقعیت مکانی تسخیر آن از طرف افراد و اقوام مهاجم میسر نبوده و به لحاظ اینکه ورودی غار دارای دو سوراخ شبیه بینی انسان می باشد به همین مناسبت به لهجه لری به غار دو فیری مشهور گردیده است .

غارنول :غار نول در کوه گل واقع در 20 کیلومتری منطقه سی سخت یاسوج واقع گردیده است . غار نول با طول 80 متر دارای چند تالار پلکانی و انشعاب های مختلف و از لحاظ بررسی های زمین شناسی حائز اهمیت می باشد . ارتفاع دهانه غار سه متر است که در برخی نقاط درون غار تا 20 متر تغییر میکند. سقف و بدنه غار از سنگهای آهکی اسماری و قندیلهای زیبایی پوشیده شده و قطعات آب از این قندیلها و سقف غار چکه می کند . در عمق غار چند چشمه وجود دارد که آب زلال و خنکی از آنها جاری است . دخالت های انسانی پیرامون چشمه سارها و قنات های اطراف این غار بیانگر استفاده از غار در دوره های گذشته و اخیر است . به نظر می رسد این غار در گذشته به عنوان پناهگاه موقتی مورد استفاده قرار گرفته است .

 

منطقه حفاظت شده دنا:منطقه حفاظت شده دنا یکمنطقة کاملاً کوهستانی است . اختلاف ارتفاع بلندترین و پست‏ترین نقاط منطقه بالغ بر 3000 متر است . دنا دارای قله‏های بلند ، دیواره‏های عظیم و دره‏های عمیق است . درشرق دنا گردنه تاریخی «بیژن» قرار دارد و مرزهای شمالی ، غربی و جنوبی آن رارودخانه‏های «ماربر» و «بشار» احاطه کرده‏اند . رودخانه ماربر که در شمال دنا ازشرق به غرب جاری است، با گذشتن از چند روستا و تنگ خرسان ، به رودخانه «خرسان» تغییر نام می‏دهد و پس از عبور از تنگه‏های باریک به رودخانه «بشار» می‏پیوندد . محل پیوند رودخانه‏های خرسان و بشار ، ناحیه‏ای جنگلی است که زیبایی خیره‏کننده‏ایدارد . ارتفاع این محل از سطح دریا 1300 متر است که پائین‏ترین نقطه منطقه حفاظتشده دنا به شمار می‏رود . کوه‏های دنا به عنوان ذخایر منابع آب دره‏های متعدد ودامنه‏های آن نیز پر از چشمه‏های کوچک و بزرگ است . کوه‏های دنا سرچشمه بسیاری ازرودخانه‏های جنوب ایران است و به عنوان ذخیره‏گاه منابع آب ، نقش تعیین‏کننده‏ای درزندگی مردم جنوب کشور دارد . منطقه حفاظت شده دنا از نظر تنوع گونه‏های گیاهی بسیارغنی است و با توجه به مجموعه درختان و گیاهان جنگلی ، مرتعی ، دارویی ، خوراکی وتزئینی ، سرمایه ژنتیکی با ارزشی به حساب می‏آید . در ارتفاع 2500 متری ، جنگل‏هایبلوط دامنه‏های جنوبی دنا را پوشانده است . در میان درختان بلوط، گونه‏های مختلفجنگلی نظیر بن ، کیکم ، ارژن ، زالزالک ، شن و ارژن دیده می‏شود . از ارتفاع 3500متر به بالا ، انواع گونه‏ها و گیاهان علفی و بوته‏ای سطح زمین را فرا گرفته است . حیات ‏وحش دنا معرف سیمایتنوع جانوری زاگرس است . خرسهای قهوه‏ای بزرگ ، کبک دری با جثه پنج کیلوئی ، انواععقاب ، پلنگ ، گرگ و انواع گربه‏های وحشی در دنا زندگی می‏کنند . در منطقه حفاظتشده دنا امکان تماشای پرندة بسیار زیبا و نادر هما ، که پروازی آرام و با شکوه دارد، بیش از هر جای دیگر ایران است . همچنین پرندگانی نظیر شاهین ، کبک ، سنگ چشم ،کمرکلی و انواع چکاوک‏ها و سهره‏ها در دامنه‏های دنا زندگی می‏کنند . جانورانی مثلسمور ، راسو ، سنجاب ایرانی که از زیباترین سنجاب‏های جهان است و در احیای جنگلبلوط نقش اکولوژیک بسیار مؤثری دارد ، به وفور در دنا دیده می‏شوند . حفاظت از دناباعث افزایش انواع گونه‏های جانوری این منطقه شده است ، به طوری که هم اکنون درکوهستان دنا برای دیدن خرس ، بز و پازن ، نیازی به دوربین چشمی نیست . منطقه حفاظتشده دنا صرف‏نظر از تنوع گونه‏های گیاهی و جانوری ، بنا به دلایل اقلیمی وپدیده‏های بارز زمین‏شناختی ، از نظر آموزشی و پژوهشی نیز بسیار مورد توجهپژوهشگران زیست‏شناسی و زمین‏شناسی است . این منطقه همچنین از نظر ورزش‏ها وتفریح‏های کوهستانی قابل توجه است .

 

.

آبشار آب سپاه (جاگل): این آبشار در فاصله ی65 کیلومتری شمال شهر توریستی سی سخت و75کیلومتری شمال یاسوج واقع شده این آبشار متشکل از هفت آبشار که از ارتفاعات3000متری دنای غربی سرچشمه می گیردوبه صورت پلکانی به سمت دشت های پایین دست سرازیرمی شود.در کنار این آبشار وجود جنگل های انبوه بلوط ، و پوشش متنوع گیاهی با خاصیت های دارویی و خوراکی و وجود پارک طبیعی حفاظت شده دنا که جانورانی نظیر گوزن زرد ایرانی ،میش و قوچ وحشی این منطقه را به یک موزه طبیعی تبدیل نموده که با جذابیت ها و چشم انداز های زیبا شکوه و عظمت خاصی به آن منطقه بخشیده است.

آبشار بهرام بیگی:  این آبشار در 50 کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا قرار گرفته است .با ارتفاعی حدود 35 متر با آب بسیار خنک و گوارا به سمت دره های پر پیچ وخم که پوشیده از درختان چنار و گردو با قدمت چند صد ساله و پوشش گیاهی متنوع در دامنه آن آبشار زیبا به سمت دشت های پایین دست سرازیر می شود.  ساکنان روستای بهرام بیگی از آب آن در جهت مصارف آشامیدنی و برنج کاری و غیره استفاده می نمایند. اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان در جهت رفاه حال مسافران امکانات لازم را در محل آبشار احداث نموده است.

دریاچه کوه گل : این دریاچه در فاصله 6 کیلومتری ضلع شرقی شهر توریستی سی سخت ودر یک کیلومتری اردوگاه تفریحی کوه گل قرار دارد. و یکی ازجذابترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان است. این تابلوی زیبای طبیعی در فصل زمستان پوشیده ازبرف و یخ و در فصل بهار وتابستان پوشیده از گل های شقایق ، گیاهان وحشی و داروئی نظیر ریواس ، آویشن ، جاشیر و غیره و محل اجتماع پرندگان مهاجر نظیر اردک کله سبز ، انواع مرغابی، لک لک ، حواصیل ودیگر پرندگان می باشد. در نزیکی در یاچه کوهی است که زیستگاه پرندگانی نظیر کبک دری است که با صدای روح نواز خود، دل شیفتگان به طبیعت و گردشگری را مجذوب می نماید .

چشمه میشی : این چشمه ی سحر انگیز و اسطوره ای به لحاظ موقعیت جغرافیایی درفاصله ی 5کیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت قرار گرفته است که در مرز غربی منطقه حفاظت شده دنا واقع گردیده است و از ارتفاعات دنای سربلند سرچشمه می گیرد. سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله800متری از محل جوشش نمی توان دست را در آن نگه داشت.در اسطوره ها آمده است که کی خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر وتن بشست ودر غاری آرامید.  این چشمه علاوه بر تأمین آب شرب شهر سی سخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی سخت و روستاهای پایین دست می باشد. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می کند. و در فصول مناسب سال پذیرای خیل عظیمی از دوستاران طبیعت و گردشگرانی می باشد که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند.

/ 0 نظر / 29 بازدید