جاذبه های گردشگری شهرستان باشت

منطقه گردشگری – تاریخی شاه بهرام : حدود 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان باشت و تا مرکز استان 145 کیلومتر فاصله دارد . روستای شاه بهرام با رودخانه ی زیبایش در دامنه ی ارتفاعات کوه خامی واقع شده که علاوه بر مناظر بدیع گردشگری، آثار و چشم اندازهای تاریخی ؛ خصوصا" قبرستان تاریخی در منطقه سردسیری آن واقع شده ، به علاوه مناظر زیبای طبیعت گردی در کنار کوههای تاریخی شاه بهرام و لار از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

طبیعت باشت : منطقه باشت و باوی همانند بهشتی سر نهاده بر دامان کوه بزرگ خامی (خامین) و سایر کوههای سرسبز و سر به فلک کشیده اسطوره ای و شاهنامه ای الورز که هر صاحب ذوقی را به وجد می آورد . خاک مساعد ، منابع آب کافی ، قنات ها ، چشمه سارها و رودها در منطقه باشت حدود مناطق گردشگری زیادی را از جمله رود رونه ، شلال دون ، کلگه امیرشیخی، برابر ، شاه بهرام ، چهار تنگ عنا و طبیعت بکر و زیبای آن از دیرباز مورد توجه بوده و هست . در کناره شهر باستانی و گردشگرپذیر باشت طبیعت وحش و بکر و زیبایی های بی نظیرش همراه با چشم اندازهای طبیعی و تاریخی ، تاکنون خاطرات شیرین و به یاد ماندنی به جا گذاشته است ..

دوگور دوپا : این اثر تاریخی در 7 کیلومتری شهرستان باشت در مجاورت روستاهای شوش و ده کند و حدود 95 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این دو ستون سنگی که از جنس سنگ آهکی شیری رنگ یکپارچه تراشیده اند ، به احتمال زیاد میل استودان می باشند که پیوسته مورد تحقیق مورخان ، محققان و هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می نمایند .

پل تاریخی بریم (پرین) : حدود 8 کیلومتری در قسمت شرق شهرستان باشت ، جنب روستای چم بلبل و حدود 90 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد . باقیمانده های پل از دوره ساسانی بر روی رودخانه همیشه جاری بریم قرا دارد و هم اکنون به عنوان اثری دیدنی برای توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی است . این پل در مسیر ارتباطی خوزستان به فارس بر روی رودخانه شیو احداث شده و تا دوره اسلامی از آن استفاده می شده و هم اکنون مقداری از آن مرمت و بازسازی شده است . پتانسیل های گردشگری این منطقه به دلیل تفرجگاه چشمه انجیری در کناره ی این پل و ماهیگیری صیادان منطقه بر رونق آن افزوده و مورد توجه می باشد .

 درخت سرو دشت لار باشت :در 50 کیلومتری شهرستان باشت و حدود 150 کیلومتری مرکز استان پس از عبور از روستای تلچگاه و روستای درگ به امام زاده ای معروف به سید محمد (ع) دشت لار می رسیم که علاوه بر جذابیت منطقه به دلیل همین امام زاده جلیل القدر که اطراف آن را باغات انجیر فراوانی فرا گرفته وجود درخت سرو کهنسالی که به قول مورخین قدمتی 2700 ساله دارد در حالی که درخت سرو معروف ابرقوی یزد دارای قدمتی 2500 ساله می باشد همچنان قد علم نموده که حیرت هر شخص بیننده ای را بر می انگیزد به علاوه آثار آتشکده کوه لار که به گنبد معروف شده ، قبرستان قدیمی در بالای کوهی به نام کوه لار هنوز بقایایی از آن موجود است .

 

/ 0 نظر / 23 بازدید