نام پدر امام علی (ع)

درباره نام اصلی پدر امام علی(ع) در بین منابع اختلاف وجود دارد،ولی آنچه مسلم است این است که چون فرزند بزرگش طالب بود، او را ابوطالب خواندند.(کنیه)

برخی نام ابوطالب را "عبدمناف" گفته اند، همان گونه که در روایتی منقول از حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) آمده است که نام ابوطالب "عبد مناف" است.[1] سیوطی در تاریخ الخلفا همین نام را برگزیده است.[2]


برخی نام وی را "عمران" خوانده اند، همان گونه که در زیارت حضرت رسول گرامی اسلام(ص) آمده است: "السلام علی عمّک عمران ابی طالب".[3]


محدّث قمى در کتاب سفینة البحار مى نویسد نام پدر امیرالمؤمنین را بعضى عبد مناف و بعض دیگر عمران دانسته اند و ممکن است هر دو صحیح باشد زیرا در بعضى از زیارات، ایشان به عنوان عمران و در بعضى از اشعار عربى به عنوان عبد مناف معرّفى شده اند ولى ابوطالب کنیه ى ایشان مى باشد.[4]


حال کدام یک از این دو اسم، نام اصلی او بود، تا آن اندازه که تحقیق کرده ایم، مستندات تاریخی پاسخ قاطعی به ما نمی دهد. ممکن است هر دو درست باشد، چرا که میان عرب ها، تعدد نام بسیار رواج دارد،ولی نام مشهوری که برای آن بزرگوار ذکر شده است همان عمران می باشد.


برخی به این مطلب که نام پدر امام علی(ع) عبد مناف باشد اینگونه اشکال کرده اند که،این نام دلیل بر موحد نبودن ابوطالب می باشد.در پاسخ این اشکال باید گفت:
طبق نقل برخی منابع پدر وی اسم او را عبدمناف نگذاشته است، شاید برخی از بستگان او به وی چنین لقبی را داده اند و سپس به این لقب شهرت یافته است.[5]


حال بعد از دانستن نام اصلی پدر امام علی(ع) با کنار هم قرار دادن تاریخ ولات امام علی(ع) و تاریخ وفات پدر بزرگوارشان مشخص خواهد شد که امام علی(ع) در سنی نبودند که بعد از مرگ پدرشان،نیازمند سرپرستی کسی باشند.طبق نقل منابع تاریخی جناب ابوطالب در سال دهم بعثت از دنیا رفتند.


ابن حجر عسقلانی در کتاب الاصابه، ج7،‌ ص203 می‌گوید:


مات أبوطالب فی السنة العاشرة من المبعث و کان له یوم مات بضع و ثمانون سنة.


ابوطالب در سال ده بعثت از دنیا رفت و روزی که از دنیا رفت، هشتاد و اندی سن داشت.


ابن اثیر در کتاب اسد الغابه، ج1،‌ ص19 می‌گوید:
در سال دهم هجری، اول ذیقعده از دنیا رفته است و برخی گفته‌اند نیمه شوال از دنیا رفته است و حضرت خدیجه هم سه روز بعد از وفات ابو طالب از دنیا رفت. برخی می‌گویند یک ماه بعد و برخی هم می‌گویند یک ماه و پنج روز بعد و برخی هم می‌گویند بعد از پنجاه روز از دنیا رفت.


تولد امام علی(ع) هم مشهور بین مورخین این است که سی سال بعد از عام الفیل می باشد،یعنی زمان بعثت حداقل ده سال سن داشته اند و با توجه به تاریخ وفات پدر بزگوراشان که سال دهم بعث بوده است،ایشان بیست ساله بوده اند،و اینکه بگوییم ایشان بعد از مرگ پدرشان به تحت سرپرستی شخص دیگری درآمده باشند،احتمال بعیدی است.علاوه بر اینکه یکی از مسلمات تاریخی این است که امام علی(ع)در زمان حیات پدرشان از همان کودکی تحت سرپرستی پیامبر(ص) قرار گرفته بودند.


طبق نقل منابع تاریخی یکی از نعمتهای خداوند بر علی بن ابی طالب کفالت و سرپرستی پیامبر بر وی بود. سبب ظاهری آن این بود که قریش با بحران اقتصادی شدیدی مواجه شدند، ابوطالب که مردی عیالمند بود شرایط زندگی برایش سخت گشت، پیامبر به عمویش عباس که از سایر بنی هاشم زندگی بهتری داشت گفت: برادرت ابوطالب مردی عیالمند است، مناسب است در این موقعیت دشوار بار او را سبک کنیم من یکی از فرزندانش را به نزد خود می برم تو هم یکی را پیش خود ببر عباس با پیشنهاد پیامبر موافقت کرد بنابر این نزد ابوطالب رفتند و از او خواستند کفالت فرزندانش را تا رفع این بحران به آنان بسپارد. ابوطالب گفت: عقیل را برای من بگذارید و هرکدام را می خواهید ببرید؛ آنگاه رسول خدا علی را و عباس جعفر را به خانه خود بردند.(6).پی نوشتها:
[1]. صدوق، معانی الاخبار، ص 121.
[2]. سیوطی، تاریخ الخلفاء، ص 166.
[3]. مجلسی، بحارالانوار، ج 97، ص 189.
[4]. سفینة البحار، شیخ عباس قمی، ج 5، ص 312 .
[5]. ابن اثیر، الکامل، ج2 ،ص18، بیروت، دار صادر للطباعه و النشر، 1385ه-1965م .
[6]. سیره ابن هشام، ج 1، ص 236.

/ 1 نظر / 26 بازدید
پدرام

پیمبر یافت بعثت تا بگوید، کسی غیر از عـلی سرور نجوید به وهابی ملعون بگویید، که بی حـــــیدر به جنت ره نپوید!